Πρόγραμμα Συνεδρίου

Πρόγραμμα σε ηλεκτρονική μορφή

Περιλήψεις εισηγήσεων σε ηλεκτρονική μορφή

Πρόγραμμα

10.00-11.00 π.μ. Εγγραφές

ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ & ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ (προεδρία: Κατερίνα Χατζοπούλου)

11.00-11.20

Άννα Σάτσιου, Η επιστήμη του διαδικτύου: φάσμα μεθόδων για τη μεγιστοποίηση της ωφέλειας και ελαχιστοποίηση των κινδύνων

11.30-11.50

Παναγιώτης Γαλάνης, Η αναζήτηση της αλήθειας μεταξύ φυσικής & πολιτικής φιλοσοφίας της Αναγέννησης: η συνδιαλλαγή των φιλοσόφων

12.00-12.20

Χρήστος Ξανθόπουλος, Επιστήμη, ιδεολογία & κοινωνιολογία της γνώσης

 

ΠΟΛΙΤΙΚΗ & ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ (προεδρία: Κωνσταντίνα Κατσαρού)

17.00-17.20

Ανάργυρος Δημητριάδης, Από την πολιτική ιδεολογία στην πολιτική επιστήμη στα Πολιτικά του Αριστοτέλη

17.30-17.50

Μαρίνα Γρηγοροπούλου, Ιδεολογικοί μηχανισμοί & συγκρότηση του υποκειμένου στην Πλατεία Λένιν, πρώην Συντάγματος του Δημήτρη Φύσσα

18.00-18.20

Σπυρίδων Κατσικαρώνης, Πολιτική συμμετοχή των νέων & ηθική: Μία μελέτη περίπτωσης στις διαδικασίες άτυπης μάθησης του ‘’Διαλόγου των νέων’’

Προσφωνήσεις - Ύμνος της Αρετής (στίχοι: Αριστοτέλης, μελοποίηση-προσαρμογή: Θωμάς Βουγιουκλής),

Χορωδία Προ-Νόμιον (διευθύνει: Κωνσταντίνος Κατιώνης)

ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ & ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ (προεδρία: Θωμάς Βουγιουκλής)

19.00-19.20

Δέσποινα Αυθεντοπούλου, Ιδεολογία στην ελληνική μουσική εκπαίδευση των αρχών του 20ου αιώνα

19.30-19.50

Ελένη Παλιούρα & Μαρία-Ωραιοζήλη Κουτσουπιά, Το μάθημα των Θρησκευτικών στην Ελλάδα: ιδεολογία & νομική κατοχύρωση

20.00-20.20

Κωνσταντίνος Γεωργιάδης,  Θεολογία: ιδεολογικοποίηση μιας (μετα)επιστήμης στο μέσο του νεοελληνικού φαινομένου της «δεξιάς» και της «αριστεράς του Υψίστου»

ΓΛΩΣΣΑ & ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ (προεδρία: Μαρία Χατζηιωακειμίδου, Κωνσταντίνα Κατσαρού)

10.30-10.50

Μαρία Μαυροθανάση, Κατασκευή ιδεολογίας (κατασκευή συναίνεσης) μέσα από τη γλώσσα των ΜΜΕ

11.00-11.20

Μαρία Αποστόλου, Η μεταφορά ως εργαλείο στην αποδομιστική κριτική του Paul de Man

11.30-11.50

Μαρία Κάλφα, Κοινωνία & γλώσσα: μία αμφίδρομη σχέση

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

12.30-13.00

ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΟΜΙΛΙΑ  Αναστασία Γιαννακίδου, Η ιδεολογική χειραγώγηση της γλώσσας ως μηχανισμός απώλειας νοήματος

13.10-13.30

Μαρία Μαρτζούκου, Διγλωσσία: μύθοι & επιστημονικά δεδομένα

13.40-14.00

Μελίτα Σταύρου-Σηφάκη & Κατερίνα Χατζοπούλου, Παγκόσμια Γραμματική & Συνδετισμός: συγκλίσεις  - Emergentism & Universal Grammar: converging elements

ΣΥΝΕΔΡΙΑΚΟ ΓΕΥΜΑ

ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ & ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ (προεδρία: Δημήτρης Ναλμπάντης)

17.30-17.50

Αλέξανδρος-Νεκτάριος Βασιλείου-Δαμβέργης, Επιστημολογία της ιστορικής γνώσης στον Θουκυδίδη & τον Ιμμ. Καντ

ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ & ΘΕΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ (προεδρία: Βάσω Βασιλειάδου, Ζαφείρης Παπαβαρύτης)

18.00-18.20

Δημήτρης Ναλμπάντης, Η ιδεολογία στις φυσικές επιστήμες

18.30-19.00

ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΟΜΙΛΙΑ  Θωμάς Βουγιουκλής, Συμπαντικών Γλωσσών Μέθεξη - Universal Language Methexis

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ-ΣΥΖΗΤΗΣΗ

19.20-19.40

Αργύρης Νικολαΐδης, Χρονικότητες - Μια διεπιστημονική προσέγγιση στον Χρόνο

19.50-20.10

Χαράλαμπος Λεμονίδης & Δημήτρης Καραγιάννης, Το δυνητικό & το πραγματικό άπειρο στην ιστορία των μαθηματικών & η κατανόησή τους από τον άνθρωπο

ΓΛΩΣΣΑ & ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ (προεδρία: Κωνσταντίνος Γεωργιάδης)

11.30-11.50

Δημήτριος Κουγιουμτζόγλου, Η χρήση των όρων «Μακεδονία» και «Μακεδών» στους βυζαντινούς συγγραφείς του 11ου-13ου αιώνα

12.00-12.20

Άννα Μαρία Μαργαρίτη, Γλώσσα & ιδεολογία: μια υπόθεση εργασίας για τη «Μακεδονική»

ΠΟΛΙΤΙΚΗ & ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ (προεδρία: Κατερίνα Χατζοπούλου)

12.30-12.50

Μartinez Ramirez, Carlos David & Carlos Alberto Baron Serrano, Epistemology & Public Policies in Orange Economy

13.00-13.20

Κυριάκος Μικέλης, Η έννοια του «διεθνούς» & η ιστορία της

13.30-13.50

Χρήστος Ζιώγας, Ο ρόλος της ιδεολογίας στον Διεθνολογικό Στοχασμό

17.30-17.50

Μιχάλης Μπαρτσίδης, Ιδεολογία & αλήθεια: τα ‘πολιτεύματα της αλήθειας’

ΒΙΟΗΘΙΚΗ (προεδρία: Μαρία Παπανίκου)

18.00-18.20

Ανατολή Ανδρεάδου, Βιοηθική, ηθική & δίκαιο

18.30-19.00

ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΟΜΙΛΙΑ  Ελένη Καλοκαιρινού, Από την υπογονιμότητα & τις γενετικές τεχνολογίες μέχρι τη Βιοηθική, το Βιοδίκαιο & τη Βιοεξουσία

19.20-19.40

Μαρία Παπανίκου, Φιλοσοφία της ασφάλειας κατά τις γεωγραφικές μετακινήσεις (οδικές, εναέριες, θαλάσσιες, υποθαλάσσιες)

20.00-20.20

ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ & ΛΗΞΗ