ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΕΝΗΛΙΚΩΝ 2019-2020

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ «ΣΥΝ ΑΘΗΝΑ»

ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΕΝΗΛΙΚΩΝ 2019-2020 (Σάββατο, 6-8 μ.μ.)

Το πρόγραμμα του 2019-2020 σε ηλεκτρονική μορφή

ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ (οι συναντήσεις του Σεπτεμβρίου θα γίνουν Ομονοίας 77, στον 2ο όροφο)

7          ΠΛΑΤΩΝ: ΕΒΔΟΜΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ (Κατερίνα Χατζοπούλου)

14        ΠΛΑΤΩΝ: ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ (Κατερίνα Χατζοπούλου)

21        ΘΕΜΑΤΑ ΤΟΠΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ: Η προσφορά των εκδόσεων ‘ΕΡΜΗΣ’

& του Μιχ. Τόκκου στην Καβάλα (Γιώργος Γανίτης)

28        ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ & ΠΟΛΙΤΙΚΗ (Βάσω Βασιλειάδου)

ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ          

5          ΠΛΑΤΩΝ: ΝΟΜΟΙ Ι (Κατερίνα Χατζοπούλου)

12        ΠΛΑΤΩΝ: ΛΑΧΗΣ (Μαρία Χατζηιωακειμίδου)

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ: ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΙ (Βάσω Βασιλειάδου)

19        ΠΛΑΤΩΝ: ΝΟΜΟΙ ΙΙ-ΙΙΙ (Κατερίνα Χατζοπούλου)

ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ

2          ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ: ΙΠΠΟΛΥΤΟΣ (Κυριακή Σαλβερίδου)

9          ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ: ΒΑΚΧΕΣ (Κατερίνα Σαραντίδου)

23        ΛΟΥΚΙΑΝΟΣ: ΒΙΩΝ ΠΡΑΣΙΣ (Δημήτρης Ναλμπάντης)

30        ΠΛΑΤΩΝ: ΝΟΜΟΙ IV (Βάσω Βασιλειάδου)

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ: ΛΟΎΚΑ ΠΑΤΣΙΟΛΙ, Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΗΣ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ (Βάσω Βασιλειάδου)

ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ

7          ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ: ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΚΕΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ Ι (Μαρία Κάλφα)

14        ΣΟΦΟΚΛΗΣ: ΟΙΔΙΠΟΥΣ ΤΥΡΑΝΝΟΣ (Παρασκευή Αραβοσιτά)

ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ

11        ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ: ΑΝΔΡΟΜΑΧΗ (Μαρία Χατζηιωακειμίδου)

ΟΙ ΣΠΟΥΔΑΙΟΤΕΡΕΣ ΕΞΙΣΩΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ (Βάσω Βασιλειάδου)

18        ΠΛΑΤΩΝ: ΝΟΜΟΙ VVI (Βασίλης Τσιάντος)

25        ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ: ΜΗΔΕΙΑ (Σπύρος Κιοσσές)

ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ

1          ΠΛΑΤΩΝ: ΘΕΑΙΤΗΤΟΣ (Ζελιάνα Κρυωνά)

8          ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ: ΑΚΟΥ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΛΥΩΝΥΜΑ! (Θωμάς Βουγιουκλής)

15        ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ: ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΚΕΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ ΙΙ (Μαρία Κάλφα)

22        ΠΛΑΤΩΝ: ΝΟΜΟΙ VIΙ (Βασίλης Τσιάντος)

29        ΛΟΥΚΙΑΝΟΣ: ΘΕΩΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ (Δημήτρης Ναλμπάντης)

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΙ ΓΡΙΦΟΙ Ι (Βάσω Βασιλειάδου)

ΜΑΡΤΙΟΣ

7          ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ: ΗΛΕΚΤΡΑ (Μαρία Χατζηιωακειμίδου) // ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ: ΠΥΘΑΓΟΡΕΙΟΙ (Βάσω Βασιλειάδου)

14        ΑΝΑΛΥΣΗ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΛΟΓΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΕΡΙΚΛΗ ΣΤΗΝ ΘΑΤΣΕΡ (Κατερίνα Χατζοπούλου)

21        ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΑ (Κωνσταντίνος Γεωργιάδης)

28        ΠΛΑΤΩΝ: ΝΟΜΟΙ VIII (Κυριακή Σαλβερίδου)

ΕΠΙΚΟΥΡΕΙΑ ΦΥΣΙΚΗ (Ζελιάνα Κρυωνά, Σίμος Ναλμπάντης)

ΑΠΡΙΛΙΟΣ

4          ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ: ΠΕΡΙ ΨΥΧΗΣ (Παρασκευή Αραβοσιτά)

11         ΠΛΑΤΩΝ: ΝΟΜΟΙ VIII-ΙΧ (Κατερίνα Χατζοπούλου)/ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΙ ΓΡΙΦΟΙ ΙΙ (Βάσω Βασιλειάδου)

25        ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ: ΕΛΕΝΗ (Θεοπούλα Σαββίδου) / ΠΛΑΤΩΝ: ΝΟΜΟΙ Χ (Κατερίνα Χατζοπούλου)

ΜΑΙΟΣ

2          ΠΕΡΙ ΤΗΣ ΑΣΑΦΕΙΑΣ ΤΟΥ ΓΛΩΣΣΙΚΟΥ ΛΑΘΟΥΣ (Πηνελόπη Καμπάκη-Βουγιουκλή)

9          ΘΕΜΑΤΑ ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ: Η ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΣΤΑ ΕΙΔΗ (Δημήτρης Ναλμπάντης)

16        ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ: ΕΚΑΒΗ (Μαρία Χατζηιωακειμίδου) / ΠΛΑΤΩΝ: ΝΟΜΟΙ ΧΙ (Κατερίνα Χατζοπούλου)

23        ΠΛΑΤΩΝ: ΝΟΜΟΙ ΧΙΙ (Κατερίνα Χατζοπούλου) / ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΠΑΡΑΔΟΞΑ (Βάσω Βασιλειάδου)

30        ΚΙΚΕΡΩΝ: DE LEGIBUS: ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΤΗΣ ΚΙΚΕΡΩΝΕΙΑΣ ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ (Ιωάννης Ντεληγιάννης)

ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΠΑΙΔΙΩΝ-ΕΦΗΒΩΝ ΚΑΘΕ ΣΑΒΒΑΤΟ

ΤΜΗΜΑ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ (εισηγήσεις: Θεοπούλα Σαββίδου) 4-5 μ.μ., εγγραφές: 6986-850-573

ΤΜΗΜΑ ΛΥΚΕΙΟΥ (εισηγήσεις: Κατερίνα Σαραντίδου) 5-6 μ.μ., εγγραφές: 6986-206-161

Έναρξη παιδικών τμημάτων: Σάββατο, 5 Οκτωβρίου 2019

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΔΩΡΕΑΝ

Οι συναντήσεις του Σεπτεμβρίου θα γίνουν Ομονοίας 77, στον 2ο όροφο. Για τις υπόλοιπες συναντήσεις θα γίνει και πάλι ενημέρωση.

Περισσότερες πληροφορίες για το έργο και τη δράση μας στην ιστοσελίδα www.synathena.gr. Το μήνυμα αυτό λαμβάνουν όσοι/-ες ζήτησαν ενημέρωση για τις δράσεις και ενημερώσεις του Συλλόγου Αρχαίας Ελληνικής Φιλοσοφίας ‘συν Αθηνά’. Ο Σύλλογος Αρχαίας Ελληνικής Φιλοσοφίας ‘συν Αθηνά’ δεν μοιράζεται προσωπικά δεδομένα με κανέναν άλλον φορέα, άνθρωπο ή χώρο. Οι ηλεκτρονικές διευθύνσεις όσων εκδήλωσαν επιθυμία ενημέρωσης χρησιμοποιούνται αποκλειστικά για προώθηση φιλοσοφικού υλικού και ενημέρωση για τις δράσεις του συλλόγου και παρεμφερών φορέων, κάθε φορά που είναι αυτό εφικτό. Για προσθαφαίρεση ηλεκτρονικής διεύθυνσης στον κατάλογο των ενημερώσεων στείλτε μήνυμα με θέμα ΔΙΑΓΡΑΦΗ ή ΠΡΟΣΘΗΚΗ με την αντίστοιχη ηλεκτρονική διεύθυνση στο σώμα του κειμένου.